Is It A Good Lashes Price To Sell Mink Lashes At $24?

If your eyelashes are handmade and high-quality mink lashe is from the best lashes vendor, yes, it is a good price.
If someone asks me, “What is the hottest personal brand business right now?”, there is no doubt that it must be Mink lashes.
If you create your own eyelash brand and you get your product from your supplier, then you will want to know how to price your product.
Brands like Lilly lashes use higher quality eyelashes, so they can sell them at a higher retail price.

If your eyelashes are of average quality, you can only sell them at a lower profit price.
So, you will have questions, how much should my product be priced?
This depends on the total cost of our products and brand positioning.
First of all, we cannot do business at a loss, so our selling price cannot be lower than our total cost.
The total cost includes the cost of our mink lashes, the cost of eyelash custom packaging, and the cost of transportation.
For example, if you buy high-quality eyelashes at a cost price of $7 per pair, the cost of packaging is $2 each, and the cost of shipping is $3 per customer, then the total cost is $12. Your eyelashes must be sold for more than $12.
If you set a price of $24 for your product, then your profit is $12 per eyelash. If you set a price of $19.8 for your product, then for every eyelash sold, your profit is $7.8.

You can formulate a price strategy for your product based on your product positioning and the pricing of your competitors, as well as the development of trends.
If you get a newest product on the market and your competitors do not have this thing in a short time, you can set a higher price for them. For example, the initial retail price of Lilly Mink lashes was $35 per pair, but as competitors developed, they had to lower the retail price of eyelashes.
Lilly Lashes’ mink lashes are Lashes Price at $24 because of their strong marketing capabilities and huge advertising investment. If your marketing is great, then $23, $24 is a good price for your eyelashes.
If you have just started your eyelash business, then we can set a competitive price for the product through a limited time discount. For example, if you set a price of $24 for your eyelashes, but the limited time discount is $19.8, then you have a more attractive discount for the same product, which can help you start your eyelash business. If you are just starting your eyelash business, $19.8 is a good price for high quality eyelashes.

Seeing this, you should have an understanding of the retail price of your product. Let’s summarize:
-
- 1. Make a price strategy based on your cost.
- 2. Develop a price strategy based on your competitors.
- 3. Develop a price strategy according to your product positioning.
- 4. Make price strategies according to the trend.
Giovannilashes focuses on cultivating Lashes vendors and independent eyelash brands, I hope you can get help in this articleπ
Giovanni Lashes has a professional Mink lashes design team and a professional mink lashes vendor. Our 3D mink lashes, 21X mink lashes, 25mm mink lashes are of high quality and are loved by consumers all over the world. The magical Giovanni Lashes will bring you wealth and happiness!
Contact Giovanni Lashes to order your first eyelashes!

Click here for the Mink Lashes catalog >>
Click here for Lashes packaging catalog >>
Here to make your free LOGO >>
Click here to start your eyelash business from a sample pack >>
Blog:
< How to quickly create my Lash brand LOGO for free and make eyelash box? >
< How to start your Lash business 2022? Ask Giovanni Lashes >
< How to quickly create my Lash brand LOGO for free and make eyelash box? >
< I have a LOGO, How to quickly make my OWN Lash Boxes? >
< How to quickly start making custom lashes packaging for my eyelashes business? >
< How to clean and maintain mink eyelashes? >
< How to create your own eyelash brand and launch your own eyelash product line >